Akustik Düzenleme, ev, iş yeri, okul vb. yerleri insan üzerinde olumsuz sonuçlar doğurabilecek seslerden izole ederek gürültülerin zararlı etkilerinden insanları korumaktır.  Ses yalıtımı daha çok ses kayıt stüdyolarında, konser ve sinema salonlarında gerekli görülmektedir.

Bilindiği gibi gürültü, yüksek ve farklı düzeyde ses frekans bileşenlerine sahip olan ve günün saatlerine göre değişiklik gösteren zararlı ve rahatsızlık verici sesler topluluğudur. Burada tahmin edeceğiniz üzere ses yalıtımı da bu insan üzerinde zararlı etkileri minimum düzeye indirmeyi amaçlar.

 Gürültü daha çok kentleşmenin ileri olduğu bölgelerde, insanlar ve tüm diğer canlıların sağlığına zarar vermekte ve yaşam kalitesini, rahatlığını bozmaktadır. Şehirlerdeki hava alanlarının, fabrika vb. yerlerin yakınında yaşayan insanlar şiddetli gürültüye maruz kalmaktadır. İlave olarak dışarıdan maruz kalınan rahatsız edici trafik sesi, satıcıların sesi, yüksek volumde müzik sesleri, aynı ya da yakın yerleşimdeki komşuların yarattığı her biri farklı dozda sesler, rahatsız edici ve zararlı gürültülerdir.

Gürültülü ortamlarda devamlılığının sağlanması gerekli olan, tüm ses kirliliğinden izole edilmesi gerekli yerler vardır. Bunlardan en bilindik olanlarından ilki hastanedir. Sağlıklı insanları dahi rahatsız eden ve sağlığını kötü yönde etkileyen gürültüler hastanelerdeki hastaların sessiz ve huzurlu ortamlarını bozum iyileşme sürecini hem biyolojik olarak hem de psikolojik olarak olumsuz yönde etkilemektedir. 

Tabi ki de sadece hastane değil okullar, radyo istasyonları gibi yayın merkezleri ve tabi ki merkezi yerlerdeki yaşam alanları, iş yerleri ve kurumların da şiddetli gürültülerden izole edilmesi gerekmektedir.

Günümüzde Akustik Düzenleme 

Günümüz dünyasında özellikle kentleşmenin yoğun olduğu bölgelerde yaşayanların anlayacağı üzere, ses yalıtımının bu şehir yaşamında ses yalıtımı yapılması hayatımıza kazanç ve yarar sağlamaktadır. Gelişen teknolojiye koşut (muvazi,paralel) olarak yapı malzemelerinin hafiflemesinden ötürü gürültü pronlemleri oluşmaktadır. 

Bu yüzden yapı elemanlarının ses ışınlarına karşı tepkileri gözlenip kavranmalıdır.  Aksi durumda karşılaşılacak olan sorun ve masraflar bu şekilde önlenebilmektedir. Yapı elemanları aracılığı ile iletilen ses miktarını minimuma düşürmek (azaltmak) maksadıyla alınmış olan bu önlemlere ses yalıtımı denmektedir.

  Mekanları, akustik düzenleme ile gürültülerden koruyabileceğimiz gibi, bunun bir diğer ve en etkili çözümü ise  gürültü ses yalıtımıdır. Kapalı yerlerdeki sesin yansımasının süresi düzenlenerek gürültünün etrafa zararı engellenebilir ki buna akustik düzenleme denir. 

Bir diğer yöntem olarak  gürültü ses yalıtımı, ses yalıtımında kullanılan malzemeler ile yüksek sesin neden olduğu şiddetli gürültüyü yani ses düzeyini azaltmak için yapılır. Yapılan bu ses yalıtım işlemi, gürültünün insanlar üzerinde oluşturacağı zararlı etkileri önlemektedir.

Akustik Düzenleme Hizmetimizden Yararlanmak İçin

DİĞER HİZMETLERİMİZ HAKKINDA BİLGİ ALMAK İÇİN

Hizmetlerimiz sayfasını ziyaret ediniz