Atış Poligonu Ses Yalıtımı, iki şekilde incelenebilir. İlk olarak ,iç kısımdan dışa giden sesleri izole ederek kayba uğratmak. Daha sonra ise silah atışının yapıldığı poligon sahasındaki ses çarpışmaları sonucu ortaya çıkan yankıya engel olmak. Atış Poligonu Ses Yalıtımı yapıldığı sırada, sesin dışarı çıkışını durdurmak sesin geçtiği duvarların tavan ve zeminlerin akustik süngerler ile kaplanması yapılması gerekli ilk iştir. 

Bariyer süngerleri ile yapılan kaplama işleminden hemen sonra yüzeyin alçıpan ile kapatılması gereklidir. Bu sayede yüksek yankıların da önüne geçilmiş olunur.  Maksimum düzeyde Atış Poligonu Ses Yalıtımı uygulaması için, açık gözenekli ve yanmaz akustik süngerler ile, farklı farklı desenlerde bir kaplama uygulaması ile yankı yalıtımı yapılarak, ses tutumumu yüksek kusursuz bir ses yalıtımı gerçekleştirilebilir.

Atış Poligonu Tavan İzolasyonu

Poligon yapılacak alanın tavanı poligonda kullanılacak olan silahların mermi çekirdeklerini arkasına geçirecek yapıda, tavan yüksek, tavanda tesisat boruları bulunuyor, tavanda kiriş vb. çıkıntılar bulunuyor ise tabanca atış poligonları için 8mm st52-3 veya 8mm st70, tüfek poligonları için Hardox x-400 4mm kullanılarak poligon duvarlarının iç yüzeyi kaplanmalıdır. Böylece olası kazalar ve mermi sekmeleri engellenmiş olacaktır.

Tavanın poligona bakan yüzeyi asma tavan taşıyıcı sistemi ile geçilmelidir. İzolasyon malzemesi olarak 5cm kalınlıkta 70-100 dansite yoğunlukta tek yüzeyi cam tülü kaplı camyünü plakalar kullanılmalıdır. Döşenen cam yünlerinin üzeri A1 sınıfı yanmaz kumaş ile kaplanmış olmalıdır. Kumaş duvarlara gelen sesin cam yününe geçmesini engellemeyecek şekilde iri gözenekli seçilmelidir. Kumaş yapışkanı da sesin geçmesini engellemeyecek şekilde seçilmelidir.

Atış Poligonu Duvar İzolasyonu

Poligon yapılacak alanın duvarları poligonda kullanılacak olan silahların mermi çekirdeklerini arkasına geçirecek yapıda ve duvarlarda kolon ve benzeri çıkıntılar varsa; tabanca atış poligonları için 8mm st52-3 veya 8mm st70, tüfek poligonları için Hardox x-400 4mm kullanılarak poligon duvarlarının iç yüzeyi kaplanmalıdır. Bu şekilde olası kazalar ve mermi sekmeleri engellenmiş olacaktır.

Tüfek atış poligonlarında izolasyon iki katlı uygulanmalıdır. 40×20 kutu profillerden karkas yapılmalı, karkasın üzerine 5cm kalınlıkta 100 dansite yoğunlukta taş yünü döşenmeli. Taş yünleri karkas üzerine zeminde ve tavanda bulunan S profiller vasıtası ile sabitlenmeli. Taş yünü ile 4cm mesafe bırakılarak 5cm kalınlıkta 70-100 dansite yoğunlukta tek yüzeyi cam tülü kaplı camyünü plakalar döşenmelidir. 

Döşenen cam yünlerinin üzeri A1 sınıfı yanmaz kumaş ile kaplanmış olmalıdır. Kumaş duvarlara gelen sesin cam yününe geçmesini engellemeyecek şekilde iri gözenekli seçilmelidir. Kumaş yapışkanı da sesin geçmesini engellemeyecek şekilde seçilmelidir. Duvar haki yeşil renkte veya açık gri renkte su bazlı boya ile boyanmalıdır.

Atış Poligonu Zemin İzolasyonu

Atış poligonunun zemini 43mm kalınlığında 50x50cm veya 100x50cm ölçülerinde kauçuk malzeme ile kaplanacaktır. Kauçuk malzeme mermi çekirdeklerini sektirmeyecek ve yutacak özellikte seçilmelidir. Plakalar zemine yapıştırılmak suretiyle monte edilecektir. Plakalar üzerine 7mm kalınlıkta poliüretan malzeme kaplanacaktır. 

Zemin yüzeyi düz olmalıdır. Böylelikle zemine yapışan barut tozları kolay bir şekilde temizlenebilecektir. Zemin haki yeşil renkte veya açık gri renkte olmalıdır.

Bu uygulamalar ile atış poligonlarındaki silah ses ve yankılanan sesin geri dönmesi sağlıklı bir şekilde engellenebilmektedir. Atış poligonu ses yalıtımı hizmetimizden yararlanmak veya daha fazla bilgi almak için bizimle iletişime geçiniz.

Atış Poligonu Ses Yalıtımı Hizmetimizden Yararlanmak İçin

DİĞER HİZMETLERİMİZ HAKKINDA BİLGİ ALMAK İÇİN

Hizmetlerimiz sayfasını ziyaret ediniz