Gürültü Ses Yalıtımı, ev, iş yeri, okul vb yerleri insan üzerinde olumsuz sonuçlar doğurabilecek seslerden izole ederek gürültülerin zararlı etkilerinden insanları korumaktır. Daha çok ses kayıt stüdyolarında, konser ve sinema salonlarında gerekli görülmektedir.

Gürültü,  yüksek ve farklı düzeyde ses frekans bileşenlerine sahip olan ve günün saatlerine göre değişiklik gösteren zararlı ve rahatsızlık verici sesler topluluğudur. Burada tahmin edeceğiniz üzere ses yalıtımı da bu insan üzerinde zararlı etkileri minimum düzeye indirmeyi amaçlar.

Uygulama Alanları

Gürültü daha çok kentleşmenin ileri olduğu bölgelerde, insanlar ve tüm diğer canlıların sağlığına zarar vermekte ve yaşam kalitesini, rahatlığını bozmaktadır. Şehirlerdeki hava alanlarının, fabrika vb. yerlerin yakınında yaşayan insanlar şiddetli gürültüye maruz kalmaktadır. 

İlave olarak dışarıdan maruz kalınan rahatsız edici trafik sesi, satıcıların sesi, yüksek volümde müzik sesleri, aynı ya da yakın yerleşimdeki komşuların yarattığı her biri farklı dozda sesler, rahatsız edici ve zararlı gürültülerdir. Gürültülü ortamlarda devamlılığının sağlanması gerekli olan, tüm ses kirliliğinden izole edilmesi gerekli yerler vardır. 

Bunlardan en bilindik olanlarından ilki hastanedir. Sağlıklı insanları dahi rahatsız eden ve sağlığını kötü yönde etkileyen gürültüler hastanelerdeki hastaların sessiz ve huzurlu ortamlarını bozum iyileşme sürecini hem biyolojik olarak hem de psikolojik olarak olumsuz yönde etkilemektedir. 

Tabi ki de sadece hastane değil okullar, radyo istasyonları gibi yayın merkezleri ve tabi ki merkezi yerlerdeki yaşam alanları, iş yerleri ve kurumların da şiddetli gürültülerden izole edilmesi gerekmektedir.

Gürültü Ses Yalıtımı Nerelerde ve Nasıl Yapılır?

Gürültü Ses yalıtımı, genel olarak gürültüden korunması gereken yerlerde : Okullar, hastaneler, yurtlar, oteller, iş yerleridir. Ayrıca Yüksek ses düzeyine sahip eğlence yerler ve buna ilaveten jeneratör, hidrofor, kaloriferlerin kullanıldığı yerler de ses yalıtımı yapılmalıdır. Tiyatro, sinema salonları, ses kayıt stüdyoları gibi yerlerde de kullanıma bağlı olarak gürültü ses yalıtımı gereklidir.
Günümüzde artık yapı planlamalarında ses yalıtımı dikkate alınmakla birlikte yapı elemanları (duvar, döşeme, tavan, cam) içerisinden de ses yalıtımı yüksek olanlar tercih edilmelidir.

Hizmetimizden yararlanmak için

DİĞER HİZMETLERİMİZ HAKKINDA BİLGİ ALMAK İÇİN

Hizmetlerimiz sayfasını ziyaret ediniz