Tesisat Yalıtımı, yapılmış yapıların ısıtılması ya da soğutulması amacı ile harcanan enerjiden tasarruf oldukça önemli miktardadır. Tesisat Yalıtım Yapıların ısıtılmayan kısımlarından geçen boru hatlarında yalıtım yapılması enerji tasarrufunu maksimum düzeye çıkarmaktadır. Bundan ötürü tesisat borularının, tankların, depoların, klimaların, kanallların, vanaların ve de armatürlerin , içinden yol alan sıvıların gerek sıcak gerekse soğuk oluşlarına göre tesisat yalıtımlarının yapılması gerekmektedir.

Geri dönüşümü en hızlı olan yalıtım tesisat izolasyonudur.

Tesisat Isı Yalıtım Nedir?

Tesisat Yalıtımı en basit tanımı ile boru, vana, havalandırma kanalları, radyatör, kazan daireleri, hidrofor, klima, kombi ve benzeri içinden sıvı akışkanı geçen sistemlerin yalıtımlarının yapılmasıdır. Tesisat sistemlerinin düzgün olarak çalışması amacıyla, boru ve havalandırma kanalları içerisindeki sıvı akışkanın dış ortamların ısılarından etkilenmeden ısınması ya da soğumasını engelleme adına işlem yapılmaktadır.

Tesisat Ses Yalıtım

Çalışır durumdaki cihazların çıkardıkları sesler, titreşim ve ısıl genleşmeleri bu çıkardıkları gürültülerin asıl nedenidir. Boruların içerisinden geçen akışkannın hızı, kanallardan geçen havanın kanal yüzey alanına çarpmasıyla ortaya çıkan gürültüler tesisat yalıtım ile minimum seviyeye indirilmektedir.

Tesisat Yalıtım Nasıl Yapılır?

Tesisat yalıtım, tesisat malzemeleri üzerine kendinden yalıtımlı boru ve havalandırma kanalları kullanılarak kaplama yöntemi ile yapılmaktadır. Cam ve taş yünü, kauçuk köpüğü, polietilen köpük ve vana çeketi ısı alışverişini önlemede güçlüdür. Yalıtım uygulaması belirli bir sirkülasyon içerisinde ve de ısı köprüsü oluşturulmadan gerçekleştirilmelidir.

Tesisat Yalıtım Malzemeleri

Tesisat yalıtım malzemelerinde ısı iletkenlik katsayısı, buhar difüzyon direnç, kat sayısı, yangına dayanıklılık, uygulamadaki kolaylığı, uygun fiyatı, ısı dayanıklılığı gibi özellikler aranmaktadır. Isıtma ve soğutma tesisatı için gerekli olan ısı yalıtım malzemelerinin ısı iletkenlik değerine ve yangına karşı yüksek dayanımda olması, su buharına maruz kalmadan uygulanabilir olması, güvenlik, verimlilik ve tesisarın ömrü için önem teşkil etmektedir.

Tesisat Yalıtım Hizmetimizden Yararlanmak İçin

DİĞER HİZMETLERİMİZ HAKKINDA BİLGİ ALMAK İÇİN

Hizmetlerimiz sayfasını ziyaret ediniz